Vinaři vyzvali Evropskou komisi i národní vlády, aby podpořily výzkum k nalezení ochrany před touto pohromou, známou už z dob Římanů. Jedinou známou látkou, která dokáže ESCA potlačit, je arsenitan sodný. Ten však patří mezi zakázané látky vzhledem ke svým karcinogenním účinkům. Zasažené keře je nutné spálit a plochu nově osázet.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Obáváme se, že by se to mohlo šířit jako lesní požár,“ řekl podle listu The Daily Telegraph šéf francouzské zemědělské komory Guy Vasseur. Obává se, že by se mohl opakovat scénář z konce 19. století, kdy francouzské vinice zdecimovala mšička révokaz. Tento hmyz napadá kořeny révy a způsobuje jejich uhnívání.

„Zatím nic nepomáhá. Nemáme řešení a jediné, co můžeme dělat, je keře vytrhat a zasadit nové,“ řekl dále Vasseur. Vinaři zaznamenali ESCA v srpnu v údolí řeky Loiry. Choroba se mezitím rozšířila do dalších oblastí Francie, rozmáhá se také v dalších evropských zemích a dokonce až v Kalifornii. „Je to mnohem vážnější, než si lidé dokážou představit,“ varoval Vasseur.