Podle organizátorů demonstrace se z různých částí Belgie sjelo do metropole na 130 000 lidí. Odbory označily čtvrteční akci za "historickou" mobilizaci, která svou účastí výrazně převyšuje protesty, které se proti utahování opasků konaly v minulých letech.

FOTO: Yves Herman, Reuters

Střety si vyžádaly nejméně 14 zraněných.

Střety si vyžádaly nejméně 14 zraněných.

FOTO: Yves Herman , Reuters

"Je nutné vyvinout úsilí, to je jasné. Ale koktejl opatření navrhovaných vládou je zvlášť nespravedlivý," řekla představitelka socialistů Laurette Onkelinxová, která kráčela v čele průvodu. "Velké podniky se totiž na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení," dodala.

Hlavní průvod se obešel bez incidentů. Avšak u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a dalších demonstrantů a policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a vodními děly.

FOTO: ČTK/AP

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Odbory označily akci za historickou mobilizaci.

Odbory označily akci za historickou mobilizaci.

FOTO: ČTK/AP

FOTO: Yves Herman, Reuters

Potyčky mezi protestujícími a policií si na závěr pochodu vyžádaly nejméně 14 zraněných. Podle AP demonstranti rovněž převrhli jeden automobil, zapálili motocykl a házeli po policistech dlažební kostky a pyrotechniku.

Demonstrace byla podle odborů jen "předehrou" širšího protestního hnutí. V příštích týdnech počítají s dalšími demonstracemi a stávkami v regionech a na 15. prosince plánují generální stávku v celém království.

FOTO: Yves Herman, Reuters

Spoušť po nepokojích v Bruselu

Spoušť po nepokojích v Bruselu

FOTO: Yves Herman, Reuters

Vláda svolala kvůli napjaté situaci na čtvrteční večer mimořádnou schůzi a pozvala na ni tři hlavní odborové svazy.

Jde o první zatěžkávací zkoušku pro novou vládu, kterou řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel, syn známého belgického a evropského politika Louise Michela. Je v čele koalice tří pravicových vlámských stran a jedné frankofonní. Ve svých 38 letech je nejmladším premiérem v dějinách země.