Hlavní obsah

Mezi radikály v Iráku a Sýrii bojují tři tisíce občanů Evropské unie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brusel/Damašek/Bagdád/Praha
Aktualizováno

Počet občanů Evropské unie bojujících v řadách radikálních islamistů v Iráku a Sýrii se zvýšil na zhruba 3000. Agentuře AFP to v úterý řekl evropský koordinátor boje s terorismem Gilles de Kerchove. V červenci přitom hovořil o zhruba 2000 evropských džihádistů.

Foto: ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu v severosyrském městě Rakka. Archivní snímek

Článek

Nárůst počtu Evropanů mezi extremisty na Blízkém východě prý mohly způsobit úspěchy organizace Islámský stát v bojích na severu Iráku a Sýrie a především vyhlášení chalífátu na dobytých územích.

Radikální přívrženci IS prý pocházejí hlavně z Francie, Británie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska. Několik jich však na Blízký východ odešlo také ze Španělska, Itálie, Irska a Rakouska.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Mluvčí české Bezpečnostní informační služby Jan Šubert v úterý v České televizi řekl, že "nelze garantovat, že by například v Sýrii na té či oné straně se neangažoval ani jediný český občan".

Podle de Kerchovea zhruba 20 až 30 procent Evropanů bojujících v řadách islamistů se údajně již vrátilo do svých domovských zemí. Někteří se prý opět zařadili do běžného života a řada z nich údajně trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Související téma

Foto: Reuters

Bojovníci Islámského státu

Část bývalých bojovníků prý ale zůstává radikální a může představovat hrozbu pro vnitřní bezpečnost svých zemí. Podle de Kerchovea je výzvou pro každý členský stát EU, aby posoudil riziko, které tito lidé představují, a aby na toto riziko vhodně zareagoval.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám