Účastníci vytvořili jedenáct kilometrů dlouhou mozaiku v podobě katalánské vlajky se čtyřmi červenými a pěti žlutými pruhy. Barcelonské ulice Gran Via a Diagonal byly vybrány, jelikož tvoří písmeno V, které má symbolizovat volby, vítězství a vůli (slova začínají písmenem V i v katalánštině).

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Jsem tady, jelikož máme demokracii a demokracie znamená nechat lidi volit,” uvedl jeden z účastníků demonstrace. Akce se zúčastnila také řada lidí baskické národnosti, kteří stejně jako Katalánci touží po samostatnosti.

Národní den Katalánska 2014

FOTO: Barbora Klocová, Novinky

Katalánská média uvádějí, že se akce zúčastnilo asi 1,8 miliónů lidí. Podle Španělů byl počet účastníků mezi 470 a 520 tisíci.

Projev katalánské kultury 

Účastníci se do ulic začali scházet už několik hodin před oficiálním vyvrcholením akce v čase 17.14, což má připomínat rok, kdy Katalánsko ztratilo svrchovanost.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Statisíce Katalánců demonstrovaly v Barceloně za nezávislost

Zdroj: Reuters

Lidé akci pojali zároveň jako oslavu katalánské kultury. Při demonstraci tak bylo k vidění mimo jiné několik lidských věží (tzv. castells), které jsou pro Katalánsko typické.

Půl miliónu registrovaných

Účastníci se předem registrovali na oficiálních webových stránkách, vyžadováno bylo dokonce číslo občanského průkazu, aby se zabránilo falešným registracím španělských nacionalistů, kteří by se mohli snažit akci bojkotovat. Registrovaných účastníků bylo zhruba půl miliónu.

Národní den Katalánska 2014

Vlajka Katalánska

FOTO: Barbora Klocová, Novinky

Při loňské demonstraci utvořili účastníci čtyři sta kilometrů dlouhý řetězec vedený skrz území Katalánska. Dohromady se podle policie spojilo 1,6 miliónu lidí. Manifestace byla nazvána Katalánská cesta za nezávislostí.

Hlasování i přes nesouhlas španělské vlády 

Letošní ročník má pro Katalánce o to větší význam, jelikož chtějí 9. listopadu uspořádat referendum o nezávislosti. Navíc je to přesně 300 let, co byla dobyta Barcelona ve válce o španělský trůn v roce 1714, a Katalánsko tak ztratilo svrchovanost. Svátek zavedla katalánská vláda na začátku 80. let 20. století jako symbol navrácení národní identity.

Národní den Katalánska 2014

FOTO: Barbora Klocová, Novinky

Podle jednoho z posledních průzkumů chce o samostatnosti hlasovat mezi 75 a 80 procenty obyvatel, bez ohledu na to, jestli by se vyjádřili pro, nebo proti nezávislosti.

Proti referendu se postavil španělský parlament a ústavní soud je prohlásil za nezákonné. Katalánská vláda v čele s předsedou Arturem Masem chce hlasování i tak zorganizovat.

Národní den Katalánska 2014

FOTO: Barbora Klocová, Novinky

Katalánsko je bohatý region a autonomní společenství na severovýchodě Španělska s více než 7,5 miliónu obyvatel, vlastními historickými i kulturními kořeny. Katalánci jsou uznáváni jako národnostní skupina a katalánština je v regionu jedním z úředních jazyků. Nacionální tendence zesílily v průběhu diktátorského režimu Francisca Franca, který potlačoval snahy Katalánců o autonomii a zakazoval jejich jazyk i kulturu.