Šéfové diplomacií osmadvacítky kritizovali Rusko kvůli nasazení jeho pravidelných jednotek na východě Ukrajiny. V sobotu budou o situaci na bruselském summitu EU jednat také šéfové států a vlád a očekává se, že se budou zabývat i případným zavedením nových sankcí.

Server deníku Die Welt uvedl, že EU nechce z Ruska dovážet luxusní zboží, což by Moskvu mohlo tvrdě zasáhnout. Rusko patří mezi největší exportéry diamantů. Zvažované embargo by se údajně mohlo vztahovat například na kaviár nebo vodku.

Méně pravděpodobné je, že by se nové sankce dotkly energetického sektoru, ačkoli je pro Rusko vývoz ropy a zemního plynu životně důležitý. Podle německého listu by sankce byly namířeny na energetický sektor až v případě, že by se Západ uchýlil k poslednímu eskalačnímu stupni diplomacie.

Unie není jednotná

Unie však po sankcích nevolá jednohlasně. Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že „hospodářské sankce založené na neověřených údajích jsou neefektivní a nespravedlivé.

Už koncem července EU omezila přístup ruských bank na unijní finanční trhy a zakázala vývoz některých vyspělých technologií či zařízení na těžbu ropy.