Podle průzkumů se dvě třetiny Němců staví proti vyzbrojení odpůrců Islámského státu. Obávají se zneužití zbraní i toho, že takový krok vyprovokuje islámské radikály k teroristickému útoku na německé půdě.

„Nemůžu jednoznačně vyloučit, že se zvýší nebezpečí pro naši zemi a naše občany. Tato otázka se ale nesmí stát rozhodujícím kritériem pro směřování naší zahraniční politiky,” prohlásil de Maiziére. „Jsme součástí Západu a známe teroristy. Jsem hrdý na to, že Německo vždy stojí na straně svobody a že je zemí, kterou teroristé nenávidí,” zdůraznil ministr.

Vyzbrojení kurdských bojovníků v severním Iráku přislíbili ve středu ministři obrany a zahraničí Ursula von der Leyenová a Frank-Walter Steinmeier. Von der Leyenová si vyžádala týden na to, aby mohla posoudit, jaké zbraně Německo může poskytnout, aby nejlépe odpovídaly potřebám Kurdů. Média spekulují o předání protitankových raket, které německá armáda vyřadila.

Vláda se bude radit s poslanci

Mluvčí vlády Georg Streiter v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že konečné rozhodnutí o dodání zbraní Kurdům zřejmě padne až příští týden po pondělním mimořádném zasedání Spolkového sněmu.

Dolní komora německého parlamentu sice v této otázce nemá právo měnit rozhodnutí vlády, kancléřka Angela Merkelová však chce s poslanci o tématu, které je v Německu velmi kontroverzní, ještě předem diskutovat.