„Ruský člověk vždy chápal, kde leží rozumná hranice spotřeby, a s tímto pochopením byl daleko šťastnější než ti, kdo se ženou za spotřebou kvůli spotřebě a za (hospodářským) růstem kvůli růstu,” usoudil ruský duchovní a řekl, že Západ by se měl poučit z Ruska.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Věřte, že máme co říci západním zemím: jak by se mohla změnit jejich společnost na základě nejvyšší pravdy v protikladu k pomýleným zásadám 'peníze dělají peníze' a 'peníze rozhodují o všem', v protikladu k přežitému modelu demokracie západního typu,” prohlásil Čaplin.

ČTĚTE TAKÉ
Jak vydržím bez francouzského vína? Rusové řeší, jak žít se sankcemi
Rusko zakázalo dovoz potravin z EU a USA, zvažuje postih aerolinek a automobilek

Mluvčí by v odvetě za „nespravedlivý” přístup Západu k Rusku zašel ještě dál a podmínil by další působení západních bank a prozápadních spolků v Rusku tím, že i ruské organizace dostanou stejný prostor na Západě.

Jeho vyjádření ukazuje, nakolik v současném Rusku prorůstá státní moc s mocí církve.

Všichni Rusové ale stejně jako Čaplin nesmýšlejí. „Za vším děním posledních dnů se mihotá národní myšlenka, která se marně hledá nejeden rok. Teď se zdá prostinká: ruský člověk musí žít špatně. Špatně v tom všedním, obyčejném, přízemním smyslu. Bez elegance, bez nadbytku, bez pohodlí a bez vymyšleností - a bez vědomí, že špatně žije, vytře zrak Evropě i Americe!” ironicky poznamenal komentátor Ivan Davydov ve svém sloupku na serveru slon.ru.