„Je pravda, že by se mohlo stát ledacos, ale řekněme si to upřímně, v mém věku nemám moc co ztratit. Vím, že by mě mohlo něco potkat, ale to je v rukou božích,“ řekl František barcelonskému deníku La Vanguardia.

Papež vyvolal ve Vatikánu opakovaně pozdvižení, když odmítl ochranu. Při návštěvě Brazílie loni v červenci raději projížděl chudinskými čtvrtěmi Rio de Janeira v menším fiatu a podobně se nedávno choval v Jordánsku, Jeruzalémě i Betlémě. Na Západním břehu Jordánu navíc udělal neplánovanou zastávku u bezpečnostní zdi, aby se pomodlil.

„Vzpomínám si, že v Brazílii mi dali uzavřený papamobil. Jenomže to nemohu zdravit lidi a říkat jim, že je miluji, když jsem uvnitř konzervy pro sardinky, ačkoliv je ze skla. Pro mě je to zeď,“ vysvětlil nyní papež.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Papež svezl v papamobilu známého kněze.

Na dotaz ohledně svého odkazu do budoucna pak odpověděl: „O tom jsem nepřemýšlel. Ale líbí se mi, když si někdo na někoho vzpomene a řekne: to byl dobrý chlap, dělal co mohl a nebyl tak špatný. S tím bych se spokojil“.

Papamobil
První auto pro papeže dorazilo do Vatikánu v roce 1909 jako dar od newyorského arcibiskupa. Papež Pius X. ho však odmítal využívat.
Od 30. let pak papežové využívali mercedesy se speciální registrační značkou SCV 1.
Papamobil však proslavil až Jan Pavel II. s tím, jak hojně cestoval po světě. Po pokusu o atentát na něj v roce 1981 byly zavedeny pancéřované vozy.
Předposlední papež Benedikt XVI. používal upravený a opancéřovaný Mercedes G Wagon, který mohl jet rychlostí až téměř 260 kilometrů v hodině.
Papež František i po svém zvolení raději cestoval s kardinály autobusem. Loni mu jeden kněz daroval 30 let starý Renault 4.
Papamobil naposledy využíval Benedikt XVI.

Neprůstřelný papamobil naposledy využíval Benedikt XVI.

FOTO: Gregorio Borgia, ČTK/AP