Hlavní obsah

Pedofilní kněží zrazují Boha, jejich ohavnosti nebudu tolerovat, říká papež František

27. 5. 2014, 6:25 – Vatikán

Papež František opět ostře odsoudil sexuální zneužívání dětí duchovními a ujistil o svém odhodlání prosazovat nulovou toleranci vůči pachatelům těchto ohavných zločinů, které považuje za stejnou svatokrádež jako „černé mše” satanistů. Na palubě letadla, kterým se vracel z návštěvy Blízkého východu, papež také novinářům oznámil, že se má příští týden ve Vatikánu poprvé setkat se skupinou obětí tohoto zneužívání.

Foto: Tony Gentile , Reuters

Papež František

Článek

Pokud jde o postoj Vatikánu vůči duchovním obviněným z pedofilie, František podle agentury AFP zdůraznil, že vyšetřování se týkalo i tří biskupů, z nichž jeden už byl odsouzen, což svědčí o tom, že v této věci neexistují privilegovaní: „Kněží, kteří to páchají, zrazují Boha.”

Minulý měsíc se papež František omluvil za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími a ujistil, že pachatelé neujdou trestu. Požádal zároveň o odpuštění. [celá zpráva] Počátkem tohoto měsíce pak Vatikán oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. [celá zpráva]

Na počátku tisíciletí se v Irsku a ve Spojených státech začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80. letech. Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a inicioval vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá dodnes

OSN letos opakovaně církev kritizovala za nedostatečný boj proti pedofilii, naposled v květnu. [celá zpráva]

Na začátku roku se podobné kritice Vatikán bránil jako nevyvážené a zaujaté.  [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků