„Francie nikdy nezapomene na svůj dluh vůči těmto vojákům. My, děti a vnuci jejich generace, nikdy nezapomeneme na oběť amerických vojáků,“ prohlásil Hollande během ceremoniálu, jehož se účastnil společně se svým americkým protějškem Barackem Obamou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hollande připomněl, že to byli Američané na Omaze, kteří utrpěli nejtěžší ztráty, jelikož se vyloděným jednotkám nedostalo vzdušné ani dělostřelecké podpory. „Muži z první skupiny zůstali se svými lehkými zbraněmi sami,“ poznamenal Hollande a připomněl, že v Normandii celkem padlo více než 20 000 vojáků. Každého, kdo se vylodění zúčastnil, označil za hrdinu.

Prezidenti Francie a USA Hollande a Obama shlížejí na pláž Omaha.

Prezidenti Francie a USA Hollande a Obama shlížejí na pláž Omaha.

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Čtěte také:
Den D: Před 70 lety začala největší obojživelná akce v dějinách

Prezident Obama upozornil na náročnost příprav vylodění i to, že akci nepřálo počasí. Ocenil válečnou generaci, která „se postavila nebezpečí“ a poděkoval přítomným veteránům. „Vaše přítomnost tady dnes nás naplňuje pokorou a vděčností,“ řekl Obama.

Video

V Normandii se znovu odehrály události dne D. Zdroj: Reuters