„Nikdo po mně nestřílel, to je mnohem lepší,“ komentoval Američan. Martin byl nejstarším ze skupiny veteránů, kteří se rozhodli svůj seskok po 70 letech zopakovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Martin, který žije ve státě Ohio, byl za války příslušníkem 101. výsadkové divize. Pláž Utah byla jednou z pěti, na nichž se spojenci 6. června 1944 vylodili. Kromě Utahu se Američané vylodili ještě na pláži Omaha.

Čtěte také:
Den D: Před 70 lety začala největší obojživelná akce v dějinách

Na konci dne D, jak se 6. červen nazývá, dostali spojenci na normandské pobřeží 150 000 vojáků za cenu ztráty 9000 mužů. Do akce bylo zapojeno 11 590 letadel a 6999 plavidel. Byla to největší obojživelná akce v dějinách a znamenala obrat na západní frontě ve válce proti nacistickému Německu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z invaze spojenců v Normandii 6. června 1944

Seskok si zopakoval i 89letý britský veterán Jock Hutton

Seskok si zopakoval i 89letý britský veterán Jock Hutton.

FOTO: Leon Neal/Pool , Reuters

Oslavy výročí začaly v Normandii už ve čtvrtek. V pátek si vylodění kromě 3000 veteránů připomínají státníci a představitelé 18 zemí včetně prezidentů Francie, USA, Ruska či České republiky. Jejich společný oběd s veterány je plánován na zámku Bénouville u mostu Pegasus, který patřil ke strategickým bodům vylodění.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Válečný veterán Hutton skočil v tandemu na stejné pole, jako kdysi. Zdroj: Reuters

Pietní akce vyvrcholí mezinárodním obřadem u Ouistrehamu na pláži Sword, kde se před 70 lety vylodili Britové s Francouzi. Na 500 vojenských hudebníků a 650 figurantů předvede částečnou rekonstrukci událostí dne D.