Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a jeho belgická kolegyně Joëlle Milquetová ve společném prohlášení uvedli, že nová opatření, včetně expertní skupiny navržené Británií, mají „širokou podporu”.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ministři oznámili, že se během tohoto měsíce uskuteční setkání s velkými internetovými operátory v Evropě, aby se prozkoumaly „možnosti, jak z internetu okamžitě odstranit stránky a poselství, která zasévají nenávist a podněcují k násilnému radikalismu a terorismu”.

Rozhodnutí, zda budou daná opatření přijata, má padnout na červencové ministerské schůzce v Miláně.

Sdílení informací o cestujících letadly

Ministři ve čtvrtek rovněž schválili prohlášení, podle něhož by se členské státy EU měly pokusit posílit své schopnosti ve sdílení informací o osobách, které se vydaly do Sýrie, aby se připojily ke svaté válce (džihádu), nebo se tam chystají.

Země EU by podle ministrů měly posílit kontroly na hranicích a vlády by měly sdílet více informací o pasažérech letadel. To by mělo zvýšit šance, že budou identifikováni islamisté, kteří se vracejí ze Sýrie.

Zasedání, jehož se za Českou republiku zúčastnila ministryně spravedlnosti Helena Válková, se konalo nedlouho po střelbě v bruselském židovském muzeu, kde předminulý víkend zahynuli čtyři lidé. Ve francouzském Marseille byl minulý víkend zatčen podezřelý islamista, jenž podle úřadů byl v Sýrii.