Nová věta „Manželství je jedinečným svazkem mezi mužem a ženou“ bude zahrnuta do slovenské ústavy. Registrovaná partnerství tedy na Slovensku nebudou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Představitelka LGBT komunity Romana Schlesinger označila tento krok za „nejodpornější kšeft v politice od vzniku samostatného Slovenska“. V případě novely se chtějí obrátit k Ústavnímu soudu. „Novela není ani sociální, ani demokratická, a ani křesťanská. Řekla bych, že je to jedna z nejneschopnějších, nejnedemokratičtějších a nejnekřesťanštějších věcí, jaká se mohla stát,“ uvedla pro agenturu SITA.

Podle představitelů LGBT komunity jde změna proti principům Evropské unie. „Navíc se to vymyká progresivnímu vývoji zemí EU jako i západních zemí, k nimž se chceme řadit,“ dodala Schlesinger.

Představitel iniciativy Jinakost Marin Macko označil schválení novely za smutnou zprávu o stavu demokracie na Slovensku, pokud se poslanci snaží „chránit“ rodinu před domnělou hrozbou ze strany menšiny.

Vládní strana Směr také v parlamentu za pomoci poslanců KDH prosadila některé změny v justici. Soudce například čekají bezpečnostní prověrky a budou zbaveni trestněprávní imunity.