„Jednání o statusu válečných zajatců obnovíme až tehdy, když Evropská unie tyto sankce odvolá," řekl povstalecký vůdce, který dosud o zadržovaných příslušnících vojenské mise OBSE hovoří jako o „hostech".

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pokud Brusel sankce neodvolá, budou prý slavjanští vzbouřenci evropské vyjednávače ignorovat. „Nedostanou se k nám, dáme jim to na vědomí," prohlásil Ponomarjov. Rozšíření sankčního seznamu EU, který má nyní už 48 jmen, nepřispívá podle něj k dialogu.

Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov (vlevo) se zadrženými pozorovateli mise OBSE

Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov (vlevo) se zadrženými pozorovateli mise OBSE.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Pozorovatelé OBSE jsou ve Slavjansku zadržováni od pátku. Je mezi nimi i plukovník české armády. Oficiálně jsou označeni za hosty, ale nemohou Slavjansk opustit.

Seznam EU

Na seznamu lidí, jimž EU zmrazí majetek a zakáže vstup, jsou nově vicepremiér Dmitrij Kozak, náčelník armádního štábu generál Valerij Garsimov a šéf ruské vojenské rozvědky Igor Sergun, ale také proruští vůdci separatistů na Krymu a v Doněcku a Luhansku.

Na seznamu Rusů postižených sankcemi je i vicepremiér Dmitrij Kozak (vpravo). Na snímku je prezidentem Vladimirem Putinem.

Na seznamu Rusů postižených sankcemi je i vicepremiér Dmitrij Kozak (vpravo). Na snímku je s prezidentem Vladimirem Putinem.

FOTO: RIA Novosti, Reuters

Je mezi nimi i Igor Strelkov, který vede akce separatistů ve Slavjansku. Podle Unie jde o příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU. Ukrajinská média uvádějí, že Strelkov je plukovníkem GRU a jeho skutečné jméno zní Girkin. Podle nepotvrzených informací se podílel na přípravě akce proti evropským vojenským kontrolorům, které zadržují separatisté ve východoukrajinském Slavjansku.

Igor Strelkov, který vede separatisty ve Slavjnasku

Igor Strelkov, který vede separatisty ve Slavjansku.

FOTO: Profimedia.cz

Na seznam se dostal také šéf samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin a jeho kolegové Denis Pušilin a Sergej Cyplakov. Sankcemi jsou postiženi i Valerij Bolotov a German Prokopjev, kteří vedou separatistická uskupení v Luhanské oblasti a byli podle EU účastni obsazování úředních budov.

Rusko důrazně odsoudilo rozšíření sankcí vyhlášených Bruselem a obvinilo Evropskou unii, že hraje do karet ukrajinským neonacistům.

Počet Rusů na seznamu EU tak stoupl na 48. Postiženy jsou osoby zodpovědné za akce proti územní celistvosti, suverenitě a nezávislosti Ukrajiny.

Krok avizovala EU už v pondělí, kdy sankce rozšířily i Spojené státy s tím, že jména postižených zveřejní až v úterý. EU zatím postihuje jen jednotlivce, USA i firmy. Velvyslanci EU ale už pracují na modifikaci způsobu, jak sankce právně podložit, aby i Unie mohla v případě nutnosti takový krok učinit.