Osmačtyřicetiletého Firtaše zatkli ve středu večer poblíž jeho domu na předměstí Margareten, uvedla agentura APA. Stalo se tak na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který ho podezřívá z organizování zločinecké skupiny. Podle APA vyšetřuje FBI Firtaše od roku 2006.

Firtaš je jeden z nejbohatších Ukrajinců. Investuje v chemickém průmyslu, energetice, médiích a bankovním sektoru, a to v širším regionu východní a střední Evropy.

Podporoval Janukovyče

Firtaš v minulosti podporoval prezidenta Viktora Janukovyče. Podle německého magazínu Der Spiegel byl ale spolu s nejbohatším oligarchou Rinatem Achmetovem hlavní postavou nedávného mocenského převratu v Kyjevě. Jako první proti Janukovyčovi vystoupili, čímž spustili odklon provládních poslanců od prezidenta, který následně utekl do Ruska.

Oligarcha žil také nějaký čas v Rusku a pracoval pro státní firmu Gazprom. Mimo jiné vlastní rakouskou společnost specializující se na distribuci zemního plynu a na Ukrajině ovládá několik televizních stanic.

Jeho jmění se odhaduje na jednu až tři miliardy dolarů.