Podle listu Ukrajinska pravda k parlamentu dorazili příslušníci vojsk ministerstva vnitra ozbrojení útočnými puškami. Uvedli to předseda parlamentu Volodimir Rybak a opoziční předák Arsenij Jaceňuk: „Jen v parlamentu bylo několik desítek příslušníků  sil ministerstva vnitra ozbrojených automatickými zbraněmi.”

ČTĚTE TAKÉ
Janukovyč údajně ustoupil. Vypíše předčasné volby a Ukrajina se vrátí ke staré ústavě 
Po krvavém čtvrtku vládne v Kyjevě napjatý klid

K incidentu došlo krátce poté, co parlament odsoudil násilí, které si vyžádalo desítky mrtvých a poslanci uctili jejich památku minutou ticha.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V centru Kyjeva se opět ozývá střelba

Předseda Rybak přitom oznámil, že podepsal rezoluci, která odsuzuje a zakazuje používat ostrou munici: „Vážení delegáti, rezoluci odsuzující použití násilí, které způsobilo smrt lidí, podepsal předseda Nejvyšší rady,“ řekl Rybak. Ten se nočního zasedání, které dokument schválilo, neúčastnil.

Barikáda u kyjevského náměstí Nezávislosti

Barikáda u kyjevského náměstí Nezávislosti

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

V rezoluci schválené většinou 236 hlasů je také uvedeno, že by se z Kyjeva měly odvolat všechny vojenské a policejní posily. Ministerstvo vnitra by mělo odblokovat veškeré komunikace, kde dosud policisté brání normálnímu provozu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ukrajinští demonstranti zajali desítky policistů

Zdroj: Reuters

Sněmovna od čtvrtečního večera jedná o vytvoření úřednické vlády a reformě ústavy, která má hlavní výkonné pravomoci přenést z hlavy státu na vládu a parlament. Jednání je dramatické.

Na náměstí Nezávislosti je od noci klid.

Na náměstí Nezávislosti je od noci klid.

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Když Rybak po zahájení schůze ohlásil přestávku do 15:00 SEČ, aby se poslanci mohli seznámit s textem návrhů na změnu ústavy, opoziční zastupitelé s tím nesouhlasili a seběhli se u předsednické tribuny. Strkanici ukončil Rybak oznámením, že přestávka bude jen hodinová.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Strkanice ukrajinských zákonodárců v parlamentu

Na zasedání ale opět chybí většina poslanců vládnoucí Strany regionů prezidenta Janukovyče.