Současně s likvidací tiskové agentury skončí i rozhlasová stanice Hlas Ruska. I ta se má stát součástí nové informační agentury. V Rusku je ještě jedna státní tisková agentura – ITAR-TASS.

Prezidentský výnos se o příčinách zrušení agentury RIA Novosti nezmiňuje. Uvádí pouze, že cílem nové agentury Rossija segodňa bude zejména šíření informací do zahraničí, které budou osvětlovat ruskou politiku a veřejný a společenský život Ruska.

Levněji a srozumitelněji pro svět, tvrdí kancléř

Putinův kancléř Sergej Ivanov v pondělí v rozhovoru pro ruská média uvedl dva důvody pro vznik nové agentury: „Prvním je rozumnější využití státních prostředků, jde přitom o snížení, nikoli zvýšení jejich objemu.”

Druhým důvodem je podle zvýšení efektivity práce státních médií: „Rusko prosazuje samostatnou politiku a pevně hájí své národní zájmy. Vysvětlovat to světu není jednoduché, ale je to možné a nutné.”

RIA se snažila o nestrannost, zrušení se brání

BBC zmiňuje, že za Putinovy vlády se RIA Novosti vždy snažila o vyvážené zpravodajství. Přestože byla státní, nabízela i pohled opozice a věnovala se i tématům Kremlu nepříjemným.

Putinův spojenec Kiseljov je znám svými ultrakonzervativními názory. Kritiku v poslední době vyvolal zejména jeho srpnový výrok, že by homosexuálové neměli dávat krev a jejich srdce by měli raději spálit než transplantovat.

Agentura se na svých anglických stránkách rušení brání. Uvádí, že změna je posledním z posunů v oblasti ruských médií, které vedou k tvrdší státní kontrole už tak hodně regulovaného sektoru médií.

Agentura RIA Novosti se svému zrušení brání. Na svých anglojazyčných stránkách vydala článek s titulkem „RIA Novosti bude zlikvidovaná při obnově státem vlastněných médií“.

FOTO: http://en.ria.ru

Zmiňuje, že v listopadu plynárenský gigant Gazprom získal kontrolu nad mediální společnosti Profmedia, kterou vlastnil ruský miliardář Vladimir Potanin. V říjnu byl do čela divize Gazprom-media jmenován bývalý poradce Kremlu Michail Lesin.

Zatímco na anglických stránkách je ukončení činnosti hlavní zprávou dne, na ruské domovské stránce se nevyskytuje.