„Pokud nám chce pan Snowden podat informace, rádi to přijmeme. Najdeme způsob, jak umožnit rozhovor, jestliže chce hovořit s německými představiteli,“ citoval deník Die Zeit Friedricha.

Ministrův mluvčí následně doplnil, že Berlín ale bude ještě žádat „vyjasnění a další informace“. Doplnil, že Friedrich měl spíše na mysli setkání v Rusku.

Ministr připustil možnost jednání se Snowdenem poté, co se s třicetiletým Američanem v Moskvě sešel německý opoziční poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který kritizuje sledování americkou tajnou službou NSA, jež odkryl Snowden.

Rád by do Německa

Ströbele po setkání zveřejnil dopis od Snowdena. Mladý Američan v něm hájil odkrytí utajovaného programu sledování internetové a mobilní komunikace. Uvedl, že rozvědky by v budoucnu neměly mít právo narušovat právo na soukromí lidí. Upozornil na to, že ačkoliv podle svých slov přispěl k nápravě mnohých nešvarů, je vlastní vládou perzekvován.

„Těším se na to, že si s vámi ve vaší zemi pohovořím, jakmile bude situace vyřešena,“ vzkázal Němcům.

Podle Ströbeleho by Snowden mohl vystoupit před poslanci v Bundestagu, když už nemůže předstoupit před americký Kongres. To ale podle právníka Anatolije Kučereny nepůjde. „Není to možné vzhledem k tomu, že nemůže překročit ruské hranice,“ upozornil. Zároveň ale dodal: „Snowden může v rámci mezinárodních dohod podat svědectví v Rusku, ale to by měly rozhodnout německé úřady.“