Rusko žádost o poskytnutí dočasného azylu zváží, řekl RIA Novosti už dříve zdroj z ruského imigračního úřadu. „Žadatel nemůže být v průběhu posuzování vyhoštěn,“ poznamenal zdroj a doplnil, že v případě odmítnutí žádosti má Snowden právo se odvolat.

Snowden žádost o azyl v Rusku podával už dříve, pak ji ale stáhl poté, co ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že by Moskva mohla azyl poskytnout, ale pod podmínkou, že uprchlík přestane s poškozováním americké strany.

V úterý pak Putin přiznal, že Snowden je v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo v pasti. Rusové od počátku tvrdí, že Snowden fakticky nevstoupil ani na ruské území. Putin také dříve prohlásil, že Snowden je pro Rusy nechtěným darem od Američanů.

Snowden požádal o azyl ve dvou desítkách zemí, ale všechny ho postupně odmítly, až na Nikaraguu, Venezuelu a Bolívii. Minulý týden uprchlík požádal o pomoc ruské ochránce lidských práv, aby mu pomohli, než bude moci odcestovat do Latinské Ameriky.

Snowden, který v minulosti pracoval pro americkou rozvědku CIA a zprostředkovaně i tajnou službu NSA, je na útěku od června, kdy novinářům vyzradil existenci programu Prism, v jehož rámci USA monitorují internetovou a telefonickou komunikaci miliónů lidí po celém světě. Do Moskvy Snowden uprchl přes Hongkong.