Manželé ve věku 55 a 52 let byli počátkem měsíce odsouzeni na 6,5 a 5,5 roku vězení. V uplynulých 23 letech podle vyšetřovatelů předali do Ruska tisíce utajovaných dokumentů Evropské unieSeveroatlantické aliance. Anschlag dokonce některé vzkazy svým nadřízeným umísťoval v kódované podobě přímo na populární internetové stránky YouTube.

Obhájce Pita a Tiny, jak údajně zněly jejich přezdívky, prohlásil, že k výměně může dojít „každou chvíli“.

Deník Kommersant napsal, že Rusko výměnu nenabídlo dříve, protože čekalo na to, zda se u soudu vyjeví, jaké informace dostala německá kontrarozvědka od americké FBI. Německá média naznačila, že manžele, kteří se v Německu prokazovali rakouským pasem, pomohla odhalit stejná osoba, která před třemi lety v USA ukázala na skupinu ruských špiónů s Annou Chapmanovou.

Chapmanovou a spol. Rusové posléze s Američany vyměnili za své vězně. Byla to nejrozsáhlejší výměna agentů od konce studené války.

Anna Chapmanová

Anna Chapmanová

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Podle Kommersantu by teď mohl Kreml výměnou za agenty odsouzené v Německu vydat Valerije Michailova, bývalého důstojníka ruské tajné služby FSB, uvězněného na 18 let za spolupráci s americkou CIA, anebo Andrewa Dumenkova, který si odpykává 12letý trest za pokus prodat do Německa informace o technologiích pro ruské rakety.