Hlavními kandidáty na jeho nástupnictví jsou podle autora maďarský premiér Viktor Orbán a právě český prezident.

„Orbán brázdí již tři roky politickou krajinu jako buldozer, vytváří stále hlubší příkopy ve společnosti, neustále se snaží vyléčit ústavu země, takže experti v Radě Evropy už mluví o ,vážném ohrožení demokracie‘," napsal komentátor Burkhard Bischof.

„Žádný zítřek nebude“

„Mezitím se mocně snaží jiný středoevropský politik obsadit nejvyšší příčku mezi politickými hulváty na kontinentu – Čech Miloš Zeman,“ dodal. „Jako levicový populista mohl až dosud počítat s mírnějšími mediálními soudy od mezinárodního levicově-liberálního středního proudu než nacionální konzervativec Orbán. Zeman to využil a během krátké doby od nástupu do úřadu vnitropoliticky řádil, jako by neměl přijít žádný zítřek,“ uvedl komentátor.

Některým Čechům tak podle něj už nezbývá než nostalgicky vzpomínat na velké muže historie, jako byli prezidenti Tomáš Garrigue MasarykVáclav Havel. U druhého jmenovaného připomíná historku, kdy se Havlovi při soukromé návštěvě restaurace ve Vídni dostalo aplausu vestoje od ostatních hostů podniku.

„Kdyby vídeňskou restauraci soukromě navštívil Havlův nástupce Václav Klaus, většina hostů by si nejspíš hlídala svoje propisky. A pokud by měl někdy přijít Zeman, muselo by se vydat varování: ,Pozor, neřízená střela!‘,“ poznamenává autor.

Občané jdou prý stranou

Podle něj jde politickým šarlatánům, jako jsou Berlusconi, Orbán a Zeman, pouze o rozšiřování vlastního vlivu, o udržení své strany u moci a o prebendy pro své podporovatele. „Dobro a strasti vlastních občanů jsou u nich až na druhém nebo třetím místě. Kdyby jim totiž šlo o ně, nezačínali by tito pánové vůbec se svými pletichářskými hrami o moc, které rozdělují společnost,“ uzavřel komentátor rakouského deníku.