„Řekli nám, že jde o technické problémy, později jsme ale z vysvětlení některých činitelů zjistili, že se objevila nepodložená podezření o přítomnosti pana Snowdena v letadle,” uvedl ministr. „Nevíme, kdo si takovou lež vymyslel,” řekl. Dodal, že PařížLisabon budou muset své počínání vysvětlit, protože jejich rozhodnutí „ohrozilo prezidentův život”. Podle bolivijských činitelů se tak stalo na poslední chvíli, ještě při odletu z Moskvy měl prý Morales všechna potřebná povolení.

Bolivijský prezident Evo Morales čeká ve Vídni na letišti.

Bolivijský prezident Evo Morales čeká ve Vídni na letišti.

FOTO: Heinz-peter Bader, Reuters

Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Alexander Schallenberg agentuře AP potvrdil, že Snowden s Moralesem na palubě letadla nebyl. Po rakouském ujištění, že se uprchlík v letadle nenachází, vydaly Paříž a Lisabon souhlas s přeletem. Morales, který byl nucen strávit noc ve vídeňském hotelu, odletěl z rakouské metropole před polednem. Bolivijský viceprezident Alvaro Garcia uvedl, že Moralese "unesl imperialismus".

Letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralase ve Vídni

Letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralase ve Vídni

FOTO: Heinz-Peter Bader, Reuters

Bolivijský ministr obrany Ruben Saavedra se domnívá, že za rozhodnutím evropských zemí může být ruka Washingtonu. „Máme podezření, že je (obě evropské vlády) využila cizí mocnost, v tomto případě Spojené státy, jako prostředku k zastrašení bolivijského státu a prezidenta Moralese,” řekl Saavedra.

Morales byl v Moskvě na zasedání velkých vývozců plynu, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V rozhovoru pro ruskou televizi Morales řekl, že Bolívie je ochotna uvažovat o tom, že Snowdenovi poskytne azyl.

Bývalá technik americké bezpečnostní firmy Edward Snowden prozradil americký program sledování mobilní a internetové komunikace Prism. Zaměřoval se i na spřátelené země včetně úřadů EU.