Zákon zakazuje šířit mezi nezletilci jakékoli informace, které "jsou zaměřeny na formování netradičních sexuálních vztahů neplnoletých". Za porušení ukládá zákon pokutu do 5000 rublů, v případě úředních osob desetinásobek. Právnické osoby může postihnout pokuta do miliónu rublů. Pokud se k propagaci homosexuality používá internet či jiná média, mohou občané zaplatit až 100.000 rublů, úřední osoby 200.000 rublů a právnické osoby další milión.

Z iniciativy horní parlamentní komory je v zákoně i paragraf týkající se cizinců. Budou-li mezi ruskými dětmi propagovat netradiční pohlavní styk, mohou dostat nejen pokutu do 5000 rublů, ale mohou být i uvězněni na 15 dní a následně vyhoštěni. Použijí-li ke svému jednání internet, zvyšuje se pokuta až na 100.000 rublů.

Putin podle agentury ITAR-TASS podepsal i další kontroverzní zákon, který trestá urážku náboženských organizací a citů věřících. Nově budou moci být tyto činy potrestány až ročním vězením, nucenými pracemi nebo pokutou do 300.000 rublů. V případě, že k urážce víry dochází v kostelech, zvyšuje se sazba až na tři roky vězení.