Předseda vlády zdůraznil, že je potřeba se soustředit na děti, protože na Slovensku existuje jedna generace Romů, která „je těžko použitelná“. „Pokud nepodchytíme malé děti, tak nemáme šanci s romskou problematikou dělat absolutně nic,“ řekl Fico. „Buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a že je třeba přijmout extrémní opatření, nebo budeme dále jen tlachat,” dodal Fico.

Myšlenka internátních škol pro romské děti není nová. Na Slovensku existovalo několik podobných projektů, ale všechny skončily nezdarem. Podobné aktivity se navíc staly terčem organizací zaměřených na dodržování lidských práv, kterým se nelíbilo, že děti jsou vytrhávané ze svých rodin.

S myšlenkou internátních škol pro romské děti nesouhlasí ani vládní zmocněnec pro romské komunity Peter Pollák, který sám vyrůstal v romské osadě. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila premiérova slova za populismus. „Premiér by měl znát negativní zahraniční zkušenosti s internáty tohoto typu, než se přihlásí k takovýmto zkompromitovaným řešením,“ uvedla poslankyně SaS Lucia Nicholsonová.