"O konkrétních přínosech této léčby a jejích rizicích pro individuální pacientky je vždy třeba poradit se s ošetřujícím lékařem," zdůraznila mluvčí lékového ústavu Veronika Babicová Petláková.

„Nemyslíme si, že jsou známy nějaké zásadní nové informace týkající se přípravku Diane-35 nebo antikoncepce obecně," uvedl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

I francouzská agentura ujistila, že není důvod k panice. Vyzvala pacientky, aby ihned nepřerušovaly léčbu a kontaktovaly jen svého lékaře. Pilulky Diane 35 a jejich příbuzné verze budou staženy z trhu postupně do tří měsíců, aby ženy měly čas si najít náhradní preparáty.

Odborníci zjistili, že pilulky Diane 35 zvyšují riziko krevních sraženin. ANSM eviduje 125 trombóz a čtyři úmrtí, která se připisují tomuto léku za 25 let. Hovoří se také o třech dalších úmrtích.

V ČR jsou vedle Diane-35 tři přípravky stejného složení - Chloe, Minerva a Vreya. Obsahují kombinaci cyproteron acetátu a ethinylestradiolu. Vedle akné se dávají také při masivním řídnutí vlasů a nadměrném ochlupení. "Ačkoli účinkují i jako antikoncepce, neměly by být užívány jen jako antikoncepce, ale právě pro léčbu těchto stavů," dodala mluvčí Petláková.