"Čekáme toto odpoledne na oficiální oznámení z Bruselu," řekl novinářům mluvčí kyperské vlády Stefanos Stefanu. Dodal, že vláda už s dohodou seznamuje politické představitele a sociální partnery.

V posledních dvou týdnech jednali v Kypru zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby dohodli s vládou a centrální bankou konkrétní podmínky pomoci. Ve čtvrtek delegace "trojky" odjela a podle vlády zbývalo vyřešit poslední sporné body.

Kypr se na EU obrátil s žádostí o pomoc v červnu. Země má problémy kvůli řecké dluhové krizi, hrozí jí vysoké náklady na sanaci dvou největších bank, které přišly o 40 procent svých výnosů z Řecka a potřebuje peníze i k pokrytí rozpočtového deficitu.

Původně se odhadovalo, že na refinancování bank bude potřeba deset miliard eur, což je 55 procent kyperského HDP. V červnu ale banky požádaly o dvě miliardy z vládní pomoci. Očekává se, že záchranný úvěr by se mohl pohybovat mezi 11 až 16 miliardami eur (280 až 408 miliard Kč).

Kypr se obrátil i na země mimo EU, Rusko mu poskytlo půjčku ve výši 2,5 miliardy eur. Mnoho ruských společností sídlí na Kypru, kde jsou nízké daně.