Gyurcsány chce svou hladovkou protestovat proti připravované novele volebního zákona, která by měla zavést povinnou registraci voličů několik týdnů před volbami.
Expremiér přiznal, že měl obavy, zda Maďaři jeho akci pochopí. „.Mám velkou radost ze zájmu lidí, kteří začínají chápat, že premiér Orbán postupně ztrácí podporu a proto se chce udržet u moci právními machinacemi,“ svěřil se Právu.

Gyurcsány jedl naposledy v neděli na oběd v rodinném kruhu. „Dali jsme si italské těstoviny,“ říká a upíjí z neochuceného čaje, který mu přenesla manželka. Pije také vodu a organizmus povzbuzuje vitaminy.

Hladovějící Ferenc Gyurcsány se svými příznivci

Hladovějící Ferenc Gyurcsány se svými příznivci

FOTO: Ivan Vilček, Právo

„V sobotu končíme. Trochu hladu ještě nikoho nezabilo,“ povzbuzuje se bývalý premiér, který je stále pod dohledem lékařů.

Příznivci u sochy Kossutha

Stany, v nichž expremiér tráví čas, stojí u sochy vůdce protihabsburské revoluce z roku 1848 Lajose Kossutha. „Je to symbolika. On také bojuje za svobodu Maďarů,“ říká bojovně naladěný důchodce, který stojí ve frontě na Gyurcsányův podpis.

„Moc mu držím palce, aby to vydržel. Lidi snad už konečně pochopí, že Orbán vede zemi k diktatuře, kde nebudou žádné svobodné volby,“ říká 62letá Ica, která přicestovala z Miskolce. Bývalá řidička tramvaje musí do nemocnice, ale před vyšetřením u lékaře přišla podpořit Gyurcsánye.

Hladovějící Ferenc Gyurcsány se svými příznivci

Hladovějící Ferenc Gyurcsány se svými příznivci

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Část Maďarů v něm vidí zrádce

„Gyurcsány měl být už dávno za mřížemi. Vždyť ekonomicky zničil tuto zemi, když maďarský majetek rozdal zahraničním zlodějům,“ rozčiluje se student Barnabás Bihary, který stojí na nedaleké zastávce tramvaje.

„Mně politika nezajímá a Gyurcsány už teprve ne,“ ani se nezastaví starší muž.

„Také vaše přítomnost je důkazem, že Gyurcsány dělá špatné jméno Maďarsku v zahraničí. Teď napíšete, že bývalý premiér musí u nás držet hladovku. Co si o nás v Česku pomyslí?“ útočí starší žena, která si směrem k expremiérovi odplivne a hlasitě na jeho adresu utrousí slovo „vlastizrádce“.