Zemětřesení zasáhlo pobřeží v provincii Mugla. Oblast je oblíbenou turistickou destinací. Americká geologická služba USGS na webu uvedla, otřesy vycházely z hloubky 39,6 kilometru a byly zaznamenány ve 14:44 SELČ. Epicentrum leželo asi 63 kilometrů východně od řeckého turistického ostrova Rhodos. Turecká média uváděla, že otřesy měly intenzitu 6,1 stupně.

Agentura Reuters s odvoláním na místní média uvedla, že šest nebo sedm lidí bylo ošetřeno v nemocnicích poté, co v panice vyskakovali z oken či balkonů. Podle Reuters nejsou zatím zprávy o tom, že mezi nimi byli turisté.

Představitel regionálního zdravotnického úřadu v provincii Mugla ale podle AFP s odvoláním na dostupné informace informoval o 59 raněných, kteří po zemětřesení dorazili do nemocnic. Jsou mezi nimi prý dva lidé s infarktem.

Zatím nejsilnější otřesy

Agentura DPA informovala, že zemětřesení otřáslo Dodekanéskými ostrovy i tureckým pobřežím. Otřesy podle NTV a činitelů citovaných Reuters zaznamenali i na severu Kypru a na řeckém ostrově Rhodos. Podle seizmologické observatoře Kandilli v Istanbulu šlo o největší z řady asi 40 menších zemětřesení, které se v posledních 24 hodinách vyskytly u tureckého pobřeží ve Středozemním a Egejském moři.

Otřesy pocítili také obyvatelé řeckého ostrova Kos. "Se mnou se tu třásla budova, nejdřív jsem myslela, že se mi motá hlava z vedra. Ale přišla pak za mnou sestra, že ležela na lehátku u bazénu a myslela si, že jí máma s lehátkem třese, ale když otevřela oči, máma byla čtyři metry od ní. Je to docela nepřijemný pocit," popsala Novinkám zemětřesení Češka žijící na ostrově.

Nejsilněji postižené Turecko leží v seizmicky aktivní oblasti a malé otřesy zažije prakticky každý den. V roce 1999 dvě velká zemětřesení na hustě obydleném severozápadě země zabila asi 20.000 lidí.