„Označil se za mudžahída a hlásí se k Al-Káidě,“ řekl ráno ministr vnitra Claude Guéant, který je na místě zásahu. „Chtěl pomstít palestinské děti a také se chtěl pomstít francouzské armádě kvůli jejím zahraničním intervencím,“ doplnil ministr. K Al-Káidě se přihlásil při vyjednávání se speciální jednotkou RAID.

Autobus přistavený k evakuaci obyvatel čtvrti v Toulouse, kde se skrývá střelec.

Autobus přistavený k evakuaci obyvatel čtvrti v Toulouse, kde se skrývá střelec.

FOTO: Reuters

Čtěte také
Na stopu střelce přivedla policii motorka. Koupil ji od oběti a přemaloval

Na místo dorazily dopoledne autobusy, které evakuují obyvatele přilehlých domů. Policie tedy počítá i s jinými eventualitami, než s tou, že se muž vzdá, či spáchá sebevraždu. Připraveno je na 300 policistů. Jsou rozmístěni u vchodů. Muž si na znamení dobré vůle odhodil pistoli, ale uvedl, že má další zbraně včetně dvou automatických.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Trénink zásahu elitní jednotky RAID (Reuters)

Na místě se střílelo, nejméně tři příslušníci jednotky byli zraněni. Zatčeni byli také přítelkyně a bratr vraha, který je rovněž podezřelý z vražd. Další bratr je na útěku.

Podle posledních zpráv je obklíčený připraven se vzdát. První vyjednávání přitom selhala. "Odmítá se vzdát," prohlásil ještě před několika hodinami Guéant.

Razie začala už před úsvitem.

Razie začala už před úsvitem.

FOTO: Pascal Parrot , Reuters

Noční zásah

O úderu bylo podle televize Sky News za účasti prezidenta Nicolase Sarkozyho rozhodnuto v předchozí večer okolo 22. hodiny. Zátah speciální jednotky začal pět minut po třetí hodině, když policie uzavřela okolní ulice. Podezřelý 24letý muž se zabarikádoval ve čtyřpatrovém domě, kde zřejmě bydlí. Kolem třetí ráno na policisty střelec z okna volal: "Mohu vás vidět."

Strhla se přestřelka, hledaný pálil skrze poštovní schránku ve dveřích. Zaznělo asi sedm výstřelů. Tři policisté byli zraněni, uvedla prokuratura, jeden byl střelen do ramene, druhý do kolene a třetí do hrudníku. Třetímu zachránila život neprůstřelná vesta.

Nyní se muž skrývá v přízemí nebo v prvním patře.

Příslušník francouzské zásahové jednotky RAID

Příslušník francouzské zásahové jednotky RAID

FOTO: Jean-Philippe Arles, Reuters

Podle sousedů byly přestřelky tři. Teprve pak policie sousedům volala, aby nevycházeli ven.

Francouzská policie při zásahu v souvislosti s pátráním po střelci.

Francouzská policie při zásahu v souvislosti s pátráním po střelci.

FOTO: Pascal Parrot, Reuters

Matka vyjednavačům nepomohla

U razie je i matka podezřelého, aby pomohla policejním vyjednavačům. Řekla ale, že nemá na svého syna žádný vliv. Druhého jejího syna podle agentury Reuters zatkli na jiném místě.

Policisté v rezidenční čtvrti Croix-Daurade, kde se útočník ukryl.

Policisté v rezidenční čtvrti Croix-Daurade, kde se útočník ukryl.

FOTO: Pascal Parrot , Reuters

Muž byl mezi podezřelými už po prvních dvou útocích. pak se podařilo získat klíčové důkazy. Francouzská policie už potvrdila, že obklíčený Mohamed je pachatelem vražd.

Místa útoků na vojáky a Židy         FOTO: Novinky, Mapy.cz

Podle svědků jednal muž zcela chladnokrevně i při vraždách tří výsadkářů afrického a karibského původu v Toulouse a Montaubanu z dvou minulých týdnů. Panovaly obavy, že útočník udeří znovu. Rakve s obětmi pondělní střelby byly mezitím dopraveny k pohřbu do Izraele.

Rakve s oběťmi pondělní střelby vykládají na letišti u Tel Avivu.

Rakve s oběťmi pondělní střelby vykládají na letišti u Tel Avivu.

FOTO: Reuters