Hlavní obsah
Francouzská policie Foto: Profimedia.cz

RAID, speciální jednotka francouzských "černých panterů"

Elitní jednotka francouzské policie RAID, známá také jako "černí panteři", vznikla v roce 1985. Její zkratka je složená z francouzských slov "recherche, assistance intervention, dissuasion" - pátrání, pomoc, zákrok, odstrašování. Heslem jednotky čítající zhruba 170 aktivních příslušníků je Servir sans Faillir (Sloužit bez selhání).

Francouzská policie Foto: Profimedia.cz
RAID, speciální jednotka francouzských "černých panterů"

Do akce je nasazována po celém francouzském území při často extrémních bezpečnostních situacích, jako jsou teroristické činy či držení rukojmích; případy, kdy se stíhaná nebo podezřelá osoba opevní v úkrytu nebo poskytování eskorty zvláště nebezpečným osobám. Do sféry působnosti jednotky patří i ochrana vysoce postavených osobností nebo zajištění bezpečnosti během významných akcí.

Mezi nejznámější akce RAID patří případ z 13. května 1993, kdy v mateřské škole Neuilly-sur-Seine držel psychicky narušený a výbušninami vybavený Eric Schmitt, který se sám označoval za "lidskou bombu", jako rukojmí 21 dětí. Únosce po 46 hodinách vyjednávání usnul a příslušníci RAID vnikli do objektu a muže zastřelili, než se stačil dostat k připraveným výbušninám.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Trénink zásahu elitní jednotky RAID

Video: Reuters

Později byli příslušníci RAID vysláni do akce například během nepokojů ve Francii v letech 2005 a 2006, stejně jako při držení rukojmích ve Versailles, kde ozbrojeného únosce příslušníci RAID zastřelili.

Z hlediska organizační struktury je jednotka rozdělena do tří hlavních sekcí. První z nich se zabývá zákroky, sledováním a ochranou. Do druhé sekce spadá výzkum a vývoj - studuje techniky a shromažďuje informace. Třetí sekce se soustřeďuje na psychologické aspekty zákroků; jejím úkolem je vést vyjednávání s únosci či jiných krizových situacích, jako jsou například pokusy o sebevraždu. Na starosti má také psychologickou pomoc jak příslušníkům jednotky samotné, tak celé francouzské policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků