"Informoval jsem ho o rozhodnutí vlády udělit mandát ministerstvu obrany k tomu začít vyjednávat se Švédskem o překlenovacím řešení formou případného prodloužení provozování letounů JAS 39 Gripen," řekl Vondra s tím, že "to neznamená žádné rozhodnutí, všechny možnosti zůstávají otevřené, ale Švédsko má nyní jakousi exkluzivitu od české strany". Upřesnil, že řeč nebude o nových strojích, nýbrž o stávajícím počtu 14 stíhaček.

"Máme na to čtyři měsíce - připomínám, že jednání s Maďarskem byla dvouměsíční, čili je to dostatečně dlouhá doba. Dohodli jsme se, že si určíme vyjednávací tým během února a pustíme se do jednání. On mě informoval, že švédská strana je připravena."

Na otázku Práva ministr upřesnil, že si se švédským ministrem vymění složení týmů, a součástí toho bude i harmonogram jednání. "Je to příliš čerstvé," dodal.

"Řekl jsem švédskému kolegovi, že ekonomické hledisko, jinými slovy úspory, jsou pro českou stranu naprosto klíčové. Vyslovil se, že budou určitě připraveni na to hledat řešení, která by mohla být pro českou stranu uspokojivá," dodal ministr Vondra.