"Pevně doufám, že se to vysvětlí. Já mu držím palce, aby se dokázal obhájit. Mně to přijde celé naprosto neuvěřitelné, ale to je samozřejmě jen můj osobní pocit," řekl novinářům.

Šéfové státních pokladen členských států EU měli se Straussem-Kahnem původně jednat o finanční pomoci Portugalsku a zejména o situaci v Řecku, které se opět přiblížilo bankrotu. Podle mise EU a MMF totiž Řekové neplní podmínky, za nichž získali loni finanční pomoc.

Téma zatčení Strausse-Kahna se ovšem podle Kalouska probíralo pouze v kuloárech. "Nepadlo o tom (na jednání) jedno jediné slovo. Samozřejmě v kuloárech jsme si o tom nemohli nepovídat. Zástupci MMF přijeli, takže to jednání bylo vedeno i za účasti reprezentativního zastoupení," dodal.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn

FOTO: Yuri Gripas, Reuters

Evropská média v pondělí nicméně informovala o obavách Řeků, kteří se obávají, že ve Straussovi-Kahnovi ztratili jednoho z hlavních zastánců, který jim často pomohl vyjednat optimální podmínky při čerpání mezinárodní finanční pomoci.

"Jeho postava byla a je nesmírně důležitá. Nedovolím si spekulovat, jak velký to bude mít dopad na další politiku MMF. To by byla opravdu jen ryzí spekulace," řekl Kalousek.