Zemětřesení bylo v oblasti nejhorší za půl století. „Lidé se neodváží jít zpět do svých domů. Nemohu jim říct, aby se vrátili, a nemohu jim slíbit, že nepřijde další zemětřesení,“ popsal ještě v noci zmatek ve městě jeho starosta Francisco Jódar.

Původní údaj deseti mrtvých regionální úřady snížily na osm. Tento počet by se podle agentury AFP již neměl zvýšit, neboť nebylo hlášeno pohřešování dalších osob. Oběťmi se staly mimo jiné dvě těhotné ženy, jedna ve věku 22 let," uvedl list El País.

Jedna z obětí ale zachránila dvě děti, zřejmě vlastní. Chránila je svým tělem. Když se zřítila jedna z budov ve čtvrti Viňa, zaměstnanec radnice Juan Manuel Lorca spolu s dalšími pěti lidmi odstraňoval trosky. Pod tělem mrtvé ženy byly dvě děti ve věku jeden a tři roky. Obě byly odvezeny do nemocnice. Jejich stav nebyl zmíněn.

Mezi zraněnými je i zpravodaj státní televize TVE, který smrti unikl jen o vlásek, když na místo, kde se nacházel, spadla zvonice kostela i se zvonem. Poškozeny byly i další historické budovy, mezi nimi věž místního hradu z 13. století.

Tisíce lidí na ulici

Po odpoledních otřesech se objevily v nočních hodinách následné záchvěvy. Ulice Lorcy, jejíž historie sahá do římských dob, jsou zaplněny zříceným zdivem a sutí, poničených je mnoho aut. Podle starosty Francisca Jodara strávila noc na ulici až třetina z téměř 90 000 obyvatel města.

Lidé spali na ulici.

Lidé spali na ulici.

FOTO: Francisco Bonilla , Reuters

Červený kříž ve čtvrtek postiženým rozdal přikrývky, potraviny, vodu a skládací lůžka. Do oblasti bylo vysláno 200 vojáků, kteří mají pomoci při zajištění nebezpečných budov. Řada kostelů se zřítila během hodiny po zemětřesení, mnoho budov bylo označeno za nestabilní.

Jedna ze zřícených budov

Jedna ze zřícených budov

FOTO: Francisco Bonilla, Reuters

Vládní socialistická strana a opoziční lidová strana z úcty k obětem přerušily v celé zemi předvolební mítinky před regionálními a místními volbami, které se konají 22. května.

Zemětřesení, která by způsobovala rozsáhlé škody a oběti na životech jsou ve Španělsku ojedinělá. Při zemětřesení v roce 1997 zemřel jeden člověk. Podle záznamů španělského národního geografického institutu v roce 1969 připravilo zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály o život 19 lidí ve městě Huelva na jihozápadě Španělska.