"Věřím, že jsme zatloukli první hřebík do rakve evropského stěhovacího cirkusu," citovala ČTK komentář britského konzervativce Ashleyho Foxe. „Zvítězil zdravý rozum nad formalismem a byrokracií,“ reagoval europoslanec za ODS Miroslav Ouzký, jehož konzervativní frakce ECR opakovaně prosazuje pouze jedno sídlo. Návrh podle Ouzkého tentokrát prošel, neboť bylo hlasování tajné.

Podpořilo jej 357 europoslanců pro změnu v roce 2012 a 356 pro rok následující. Proti jich hlasovalo 255 a 253, zdrželo se 41, respektive 35.

"Já jsem samozřejmě kolegy v tom návrhu podpořil, protože si myslím, že je dobré ušetřit, nicméně nesdílím jejich optimismus,“ řekl Novinkám europoslanec za lidovou frakci Jan Březina (KDU-ČSL) s tím, že podobné usnesení o sloučení dvou zasedání bylo už kdysi přijato a Francie ho následně napadla u soudu.

„Takže pokud se Francouzi podporovaní samozřejmě Německem, protože Štrasburk je symbolem německo-francouzského poválečného smíření, proti tomu postaví, tak s tím jde těžko hnout,“ doplnil Březina s tím, že vyjednání změny je podle jeho názoru na premiérech členských zemí v rámci Evropské rady.

Parlament mezi třemi městy

Schválená změna má přinést úspory v přepočtu stovek miliónů korun, zasedání ve Štrasburku každoročně přijde parlament na 200 až 250 miliónů eur (až šest miliard korun) navíc. Poslanci zasedají střídavě v Bruselu a Štrasburku, což s sebou kromě dodatečných nákladů nese dopad na životní prostředí s tím, jak se každých pár dní poslanci, úředníci a dokumenty přesouvají z jednoho sídla do druhého.

V parlamentu panuje velká shoda na tom, že by bylo vhodné zasedat pouze v jednom místě. Veškeré návrhy ale narážejí na odpor Francouzů. Povinné zasedání ve Štrasburku je právně ukotveno v zakládajících unijních smlouvách a Francie se dobrovolně parlamentu ve svém městě odmítá vzdát, protože jí to přináší vliv a ekonomické zisky. Finanční kompenzace naposledy před pár lety odmítl prezident Nicolas Sarkozy.

Už tak komplikovanou situaci stěžuje navíc skutečnost, že část zaměstnanců parlamentu působí ještě v Lucemburku.