Prezidentská kancelář přiznala, že loni z druhé ruky koupila jachtu, jejíž úpravy ještě nebyly dokončeny, uvedl list Vedomosti. Úřad nepotvrdil tvrzení britského deníku, že se jedná o původní jachtu Leo Fun, kterou Kreml loni koupil od turecké společnosti Proteksan-Turquoise se sídlem v Istanbulu, která ji údajně pronajímala za 350 000 dolarů za týden (přes šest miliónů korun). Prezidentská kancelář nekomentovala ani výši kupní ceny.

Také si přečtěte
Toto je Putinův palác, zveřejnily ruské WikiLeaks snímky pompézního sídla

Jachta Leo Fun byla postavena v roce 2009. Kromě ložnice pro prezidenta a velkého salónu má mít pět kajut pro hosty, každá s vlatní koupelnou, ubikace pro dvanáctičlennou posádku, ale i kino. Interiér mimo jiné zdobí umělý vodopád za sklem. Dvojité schody vedou do poschodí s vířivkami a bazénem, v němž se dá i potápět s výbavou.

Mluvčí prezidentské kanceláře Viktor Chrenikov řekl, že jachta se stále upravuje. „Myslelo se na všechno potřebné k prezidentově práci i odpočinku. Prezident by jachtu mohl užívat během olympiády (v Soči) v roce 2014,“ prohlásil. Nová loď má nahradit zastaralou prezidentskou jachtu Kavkaz.

Podle pozorovatelů není náhoda, že se zprávy o nákladné lodi objevily v době, kdy je prezident Medvěděv na ekonomickém fóru v Davosu. Zprávu vidí v kontextu sílícího boje před prezidentskými volbami v Rusku v roce 2012.