Muž, který byl zabit při bankovní loupeži, se původně jmenoval Johann Kaiser. Po svatbě přijal české příjmení své manželky a změnil si křestní jméno na Jaroslav. Napsal to s odvoláním na českou policii německý deník Bild. Mluvčí policejního prezídia v Karlsruhe k tomu řekl, že to nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Bild uvádí, že se německá policie nezaměřila prioritně na pátrání mezi cizinci nebo v cizině právě proto, že muž neměl přízvuk.

Stuttgartské vydání Bildu rovněž cituje Hanse-Petera Potta z karlsruhské kriminálky, který měl pátrání po "lupičích-gentlemanech" na starosti.

"Měli víc štěstí než rozumu," soudí o pachatelích, kterým se, přestože je několikrát při přepadení zachytily bezpečnostní kamery, dařilo německé policii 15 let unikat. Svým počínáním si podle něj museli být velmi jistí, o čemž svědčí i to, že některé banky vyloupili dvakrát i třikrát. "Ušetřili si tím čas potřebný k obhlížení terénu," uvedl jako možný důvod Pott.

Vysoká odměna

Podle pondělního vydání deníku Süddeutsche Zeitung slíbila policie za informace, které povedou k jejich dopadení, odměnu 50 000 eur (přes 1,2 miliónu Kč). Oni sami si přepadáváním bank podle vyšetřovatelů přišli zhruba na dva milióny eur (okolo 50 miliónů Kč).

Další články o kauze bankovních lupičů
Nebyli to žádní boháči, říká soused o českých lupičích z Karlsruhe
Syn zastřelených českých lupičů v Německu netušil, že jdou na osudnou akci
Německá policie zastřelila Čecha, s manželkou tam loupil v bankách 15 let
 Mrtví lupiči z Karlsruhe žili v jihočeském Dubenci

Jestli má dvojice na svědomí opravdu na svědomí dvacítku bankovních přepadení provedených v posledních patnácti letech, mají tento týden prokázat testy DNA.

Česká policie k případu uvedla, že ji němečtí kolegové oslovili s žádostí o spolupráci a že tento pár kvůli trestné činnosti v ČR stíhán nebyl. Nevyloučila však, že se při současném vyšetřování zjistí, že se manželé podíleli na dosud neobjasněných zločinech i v Česku.