V průběhu soboty byla dokončena 470 metrů dlouhá a čtyři metry vysoká zeď. Druhou linii ochrany bude tvořit 600 metrů dlouhá a dva metry vysoká zeď. Třetí zeď bude 450 metrů dlouhá a dva a půl metru vysoká. Třetí zeď stojí přímo v obci Kolontár. Odděluje zcela zničenou část obce od domů, do nichž by se mohli obyvatelé časem vrátit. Práce mají být dokončeny do pondělí.

V severní stěně odkalovací nádrže jsou celkem tři praskliny, které se naštěstí zatím nerozšiřují. Agentuře MTI to v neděli ráno potvrdil mluvčí maďarských záchranářů Tibor Dobson.

V případě zřícení severní stěny by mohlo uniknout do okolí dalších 500 tisíc kubíků kalu. Tekutina by však měla být hustší, než při prvním úniku. Soustava budovaných zdí by ji měla zastavit nebo minimálně zpomalit. Úřady tím získají čas pro případnou evakuaci dalších obcí v okolí.

Hráz údajně netěsnila už dávno

Světová fond na ochranu přírody (WWF) tvrdí, že hráz netěsnila už několik měsíců. Mají to dokazovat letecké záběry pořízené letos v červnu. Má na nich být patrné unikání červeného kalu z částečně poškozené nádrže.