Na internetu se objevil videoklip se záběry velitele radikálů Doku Umarova doprovázený rusky hovořícím mužským hlasem, který obvinil z odpovědnosti za exploze ruské tajné služby. Anonymní hlas se od krvavých událostí na stanicích metra Lubjanka a Park kultury "oficiálně" distancuje.

K moskevským explozím "nemá žádný vztah nikdo z muslimů", uvádí hlas ve videozáznamu. "Čečenci nejsou teroristé, válku nechtějí, nikdo ji nechce... Děláte to proto, abyste zůstali déle u moci," zní z nahrávky.

"Oficiálně prohlašuji, že za výbuchy v Moskvě je odpovědná FSB. To je všechno," praví se ve videoklipu. O videozáznamu jako první informovala gruzínská televize, jeho pravost nelze zatím ověřit.

Kavkazská stopa

Ruští vyšetřovatelé se od počátku soustředili své pátrání na teorii, že pachatelé pocházejí z Kavkazu. Vedl je k tomu jak vzhled sebevražedných atentátnic, tak fakt, že útočily ženy. Už v první polovině první dekády podnikaly v Moskvě sebevražedné atentáty tzv. čečenské černé vdovy, tedy ženy, jejichž manžele zabily v bojích ruské ozbrojené síly, nebo ženy, které byly ruskými vojáky hromadně znásilněny. I moskevské metro už se stalo terčem podobného útoku černé vdovy. [celá zpráva]

Ruské úřady v úterý rozšířily portréty čtyř žen a jednoho muže. Kromě dvou atentátnic ze stanic Lubjanka a Park kultury zobrazují i ženy, které je doprovázely, a muže, který zřejmě akci velel.

Video

Expirované video

Teror v Moskvě: amatérské záběry těsně po výbuchu

Už v úterý se pátrání rozšířilo do neklidné oblasti severního Kavkazu, odkud údajně atentátnice do hlavního města přijely. Ingušské úřady zahájily sběr informací o příbuzných všech evidovaných islámských radikálů.

Agentura ITAR-TASS oznámila, že moskevská policie prověřuje místa pobytu všech přistěhovalců ze severního Kavkazu a Střední Asie. Cílem tohoto opatření je podle šéfa moskevské policie Vladimira Kolokolceva "zabránit dodávkám zbraní a munice" do hlavního města.  Prověrkou procházejí lidé z Kavkazu a Střední Asie žijící v moskevských hotelích a ubytovnách, policie podle Kolokolceva kontroluje i moskevská tržiště a místa, kde parkují kamiony a tahače dálkové přepravy.

Čečenec obviňuje tajné služby

S podobným tvrzením, že za útokem stojí ruské tajné služby, přišel už v úterý předseda čečenského parlamentu Dukuvacha Abdurachmanov: "Pokud vysoce postavené osoby před nadřízenými označují severokavkazský region za 'viníka', pak prohlašujeme, že my považujeme za viníky moskevské zvláštní služby, justiční orgány a policii... Pokud se útočníkům podařilo něco takového do moskevského metra pronést, pak jen v důsledku absolutní nedbalosti příslušných orgánů, za asistence techniků metra nebo za spoluúčasti tamní justice.“

Zranění cestující v moskevském metru

Zranění cestující v moskevském metru.

FOTO: ČTK/AP

Tvrdý postup

Ruský premiér Vladimir Putin tvrdými slovy na adresu teroristů nešetřil. Podle agentury Interfax prohlásil, že organizátoři teroristických aktů a jejich pomahači nyní "zalehli na dno". Úkolem a ctí justičních orgánů je "vytáhnout je ze dna kanálů na světlo boží".

I ruský prezident Dmitrij Medvěděv dal najevo, že Kreml bude v honbě za radikálním islamismem pokračovat. "Teroristy jsme ničili a budeme je ničit dál. V posledních letech jsme se to naučili," řekl Medvěděv v odkazu na likvidaci několika význačných severokavkazských velitelů, kteří během března zahynuli v boji s ruskými vojáky a policisty. Medvěděv přitom dává přednost stabilizaci severního Kavkazu před ozbrojenou konfrontací.

Masakr v metru

Dva výbuchy ve stanicích moskevského metra Lubjanka a Park kultury si v pondělí vyžádaly 39  mrtvých. Zraněno bylo přes sto lidí. [celá zpráva]

První pohřby obětí útoku se podle agentury Interfax uskuteční ve středu. Šest těl se dosud nepodařilo identifikovat.