Reportéři pořadu Newsnight při simulaci výbuchu letadla zjistili, že nalezená část časového spínače, která vyšetřovatele k Midžrahímu dovedla, mohla explozi přestát jen zázrakem.

Midžrahí byl odsouzen v roce 2001 na doživotí, ale Skotsko ho loni v srpnu narychlo vydalo do Libye s tím, že trpí rakovinou a nezbývá mu víc než pár měsíců života. Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill s rozhodnutím nečekal ani na chystané Midžrahího odvolání a další možné důkazy o jeho nevině. [celá zpráva]

Podle zpráv z Libye se Midžrahího stav výrazně zhoršil. Britské úřady s ním kontakt ztratily, ačkoliv se jim má pravidelně hlásit. [celá zpráva]

Maltská stopa

Úlomek spínače se po výbuchu letadla našel tři týdny po tragédii ve vysoké trávě. Měsíce nehrál významnější roli, což později změnil kus spálené textilie, který na něm byl uchycen. Na té stálo, že výrobek pochází z Malty.

Vyšetřovatelé tedy pátrali po tom, kdo si oděv na Maltě koupil a prodejce identifikoval Midžrahího. To se ale stalo až roky poté, co se fotografie s ním, jako s podezřelým v souvislosti s útokem, objevila v časopisech.

Podle BBC nebyl fragment nikdy podroben řádné laboratorní analýze k potvrzení, že vůbec pochází z letadla. Odborník na výbušniny při OSN John Wyatt navíc před reportéry vyjádřil pochyby, že se jedná o spínač k náloži.

S pomocí stejného kufříku s bombou, která měla zničit americké letadlo, rádia, jež mělo časový spínač ukrývat, a stejného druhu oděvu, jehož fragment byl později nalezen, dvacetkrát simuloval výbuch před 22 lety. Exploze časový spínač pokaždé dokonale rozmetala.

BBC odvysílá reportáž ve středu večer.