Debatu dvou hlavních kandidátů před volbami sledovalo 20 miliónů lidí, vzrušená diskuse se však nekonala. Dva bleskové průzkumy, které následovaly, dospěly k různým výsledkům, nicméně potvrdily vyrovnaný boj. Podle televize ZDF v debatě s 31 procenty zvítězil sociální demokrat Steinemeir, křesťanskodemokratická kandidátka Merkelová dostala 28 procent. Institut Forsa uvedl, že zvítězila Merkelová v poměru 37:35 procent.

Server Deutsche Welle ale uvedl, že většina lidí - 58 procent - si myslí, že nejlepší kvalifikaci k řízení země má Merkelová. O Steinmeierovi si to myslí 28 procent Němců.

Debata se soustředila hlavně na ekonomickou krizi a způsoby, jak z ní vybřednout. Merkelová obhajovala daňové škrty a stimulování poptávky. Hovořilo se ale také o jaderné energetice či bonusech pro manažery, přičemž oba kandidáti rovněž zdůrazňovali, čeho ve společné vládě za poslední čtyři roky dosáhli.

Merkelová přiznala, že koalice fungovala dobře, ale uvedla, že kvůli neshodám v ekonomických otázkách by po volbách upřednostnila koalici její CDU se Svobodnou demokratickou stranou FDP.