"Česká republika se vystavuje izolaci a oslabení své pozice v rámci Evropské unie," uvedl ve čtvrtečním prohlášení Leinen, který v minulosti předsedal parlamentnímu výboru pro ústavní záležitosti. Podle něj by Evropská unie neměla v žádném případě akceptovat "umělé blokování" reformní smlouvy prezidentem členského státu, tedy Klausem.

Česká republika není jediným členským státem unie, který smlouvu ještě neratifikoval. Irové rozhodnou o osudu smlouvy v opakovaném referendu začátkem října, dokument nicméně plně neratifikovalo ještě ani Německo a Polsko.

V ČR smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu. Pro dokončení ratifikace schází podpis prezidenta. Klaus s tímto krokem čeká mimo jiné právě na výsledek posouzení nové stížnosti ohledně smlouvy. Senátoři ústavní stížnosti podali v minulosti již jednou, ale Ústavní soud jí odmítl s tím, že posuzované části smlouvy jsou v souladu s českým právním řádem.

Za zdržování může podle Leinena prezident

"Věříme v rychlé rozhodnutí českého ústavního soudu ve věci ústavní stížnosti, kterou podali antievropští senátoři," uvedl Leinen. Podle něj za "zdržováním" stojí jednoznačně český prezident, který sází na dobrý výsledek britských konzervativců v dalších volbách. Konzervativci již několikrát slíbili, že v případě svého vítězství vypíší k Lisabonské smlouvě referendum, ve kterém by britští voliči dokument nejspíše odmítli.

Leinenova kritika na adresu Klause zdaleka není jeho první. Oba muži se názorově střetli v minulosti již několikrát. Někteří čeští politici především z řad ODS schválně komolí jeho jméno na Lenin.