Obama v pátek zdůraznil, že ani po pádu železné opony ale nezmizelo veškeré nebezpečí konfliktu. Zmínil teroristické útoky na Británii a uvedl, jak byly blízko, protože svět se zmenšuje.

"I když už studená válka skončila, šíření jaderných zbraní nebo krádež nukleárního materiálu může vést k vyhlazení jakéhokoli města na planetě," prohlásil Obama ve zcela zaplněném sále Hall Rhénus. "Tento víkend v Praze navrhnu plán, jak dosáhnout světa bez jaderných zbraní," dodal, aniž by specifikoval jak. Už dříve avizoval, že v Praze pronese projev o jaderném odzbrojení. Může však jít o náznak, že se rozhodne i o osudu amerického protiraketového štítu.

Vyzdvihl, jak velký význam mělo NATO pro dosažení stávající situace bez konfliktů a že rozšiřující se aliance zůstává pilířem bezpečnosti USA. Podtrhl, že rozšíření NATO o Albánii a Chorvatsko je dalším krokem pro zajištění bezpečnosti Evropy.

NATO uspělo, ale musí se reformovat

O NATO se Obama rozhovořil i v německém Baden-Badenu před summitem severoatlantické aliance k šedesátému výročí jejího založení. Obama zdůraznil její význam. „Aliance je tak efektivní, že jsme nikdy nemuseli bojovat,“ uvedl Obama v historickém ohlédnutí za dobou studené války. Zdůraznil, že však aliance potřebuje fundamentální reformu.

„Musí definovat a vyjasnit své role i odpovědnost pro 21. století.,“ uvedl americký prezident a naznačil, že organice se nemůže rozrůstat a rozšiřovat svůj záběr donekonečna: „Kdyby NATO bylo vším, nebylo by ničím.“

Na otázku německého novináře, zda by NATO mělo představovat policistu světa, Obama odvětil: „Nemyslím si, že by se Německo mělo obávat. Nepřišel jsem s tím, že bych přinášel designy, jsem tu abych naslouchal, sdílel ideje a jako jeden z mnoha členů vytvářel podobu aliance.“

Německá kancléřka Angela Merkelová, s níž jednal, zmínila v této souvislosti i význam volby nového generálního tajemníka NATO, k níž dojde na výročním zasedání. Podle ní by byl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen dobrým mužem v čele NATO, i když Turecko je proti, neboť premiér nevyhověl přání Turecka a neukončil kurdské satelitní vysílání.

NATO do Pákistánu nepůjde

Obama vyloučil, že by vojáci NATO byli nasazeni do Pákistánu. USA, NATO a a Pákistán mají podle něj spolupracovat při potlačování teroristů, kteří ohrožují nejen USA, ale nyní už i samotný Pákistán. 

Obama avizoval nový ekonomický řád

Velkou pozornost věnoval americký prezident ekonomice. „Amerika se mění, ale Amerika nemůže být sama, kdo se mění. Čelíme největší krizi od velké hospodářské krize. To nelze vyřešit samostatně, na summitu G20 jsme dosáhli velkého úspěchu v boji s krizí. Zajišťujeme novou éru odpovědnosti," pronesl americký prezident.

V Baden-Badenu Obama opět zmínil ekonomické problémy. Po jednání s německou kancléřkou uvedl: Zabývali jsme se ekonomickou krizí, je to něco, co jsme neviděli od třicátých let. Jen minulý měsíc v USA 633 000 lidí ztratilo práci.“

Obama podtrhl snahu problém řešit a zmínil, že už má plán: "Máme regulatorní opatření, která mohou zabránit tomu, aby se krize opakovala, máme kroky, které přinesou zpět růst. Nic nezaručí okamžité zotavení, jsou ale jeho zotavení."

Podle něj lze růst ekonomiky zachovat jen v případě, když není postavena na spekulacích a přehřátých trzích, jako byl trh s nemovitostmi, nebo na úvěrování spotřebitelů. Vyslovil se proti protekcionismu, když řekl: „Američané rádi kupují německé zboží“.

Ve způsobu řešení ekonomické krize se však neshodli, protože Merkelová odmítla velké finanční injekce a rozpočtové schodky.

O návštěvě prezidenta USA Obamy v Praze čtěte také:
Změna. Mobily, klíče a fotoaparáty si lidé mohou na Obamův projev vzít
Klaus s Topolánkem uvítají Obamu na letišti společně
Polský prezident se přetahuje s premiérem, kdo uvidí v Praze Obamu
Obama zřejmě bude bydlet v Hiltonu, promluví z Hradčanského náměstí
 Prahu čekají kvůli Obamovi dopravní komplikace
 Obama přijíždí do Evropy
 Obama věnuje svůj projev v Praze zbraním hromadného ničení
 Obama přednese klíčové projevy v Praze a ve Francii
 Obama se s Klausem sejde v neděli ráno, pohlídá ho 4000 policistů
 
BLOG: Svět nám není dán k dispozici