Fritzl si při vstupu do soudní budovy zakrýval obličej modrým kancelářským šanonem. Na otázky novinářů odmítl odpovídat.

Skutečnost, že popře obvinění z vraždy a zotročování avizoval už jeho právník Rudolph Mayer. Počítá prý ale s tím, že zbytek života už stráví za mřížemi. Proces s Fritzlem probíhá z vyloučením veřejnosti a za přísných bezpečnostních podmínek. Mimo jiné byl uzavřen vzdušný prostor nad soudní budovou.

Fritzl přichází k soudu, v Rakousku začal proces století (Reuters/Stream)

Celkem Fritzl čelí od listopadu šesti obviněním, výše trestu nemůže být ale souhrnná, protože to nedovoluje zákon.

Obvinění z vraždy se týká smrti jednoho z dvojčat, které dcera Elisabeth porodila. Dítě zemřelo krátce po porodu a Fritzl jeho tělo spálil. Státní prokurátor Gerhard Sedlacek se domnívá, že Fritzl smrt zavinil tím, že neumožnil lékařský zásah.

Josef Fritzl u soudu

:. Josef Fritzl u soudu
FOTO: POOL/Helmut Fohringer , Reuters

Elisabeth s dětmi k soudu nepřijde

"Ten muž zjevně vedl 24 let dvojitý život. Měl ženu a s ní sedm dětí. A pak měl další rodiny se svou dcerou, s níž měl dalších sedm dětí,“ shrnul loni vyšetřování nejhoršího případu incestu v rakouských dějinách Franz Polzer z amstettenské policie.

Případ se dostal na veřejnost loni v dubnu poté, co onemocnělo jedno z dětí, které Fritzl držel ve sklepení. Devatenáctiletá Kerstin měla záchvat a musela být převezena do nemocnice, kde bojovala o život. Později se uzdravila a připojila se k rodině, která žije v utajení.

Elisabeth a její děti u soudu osobně vypovídat nebudou, jen prostřednictvím telemostu. Elisabeth už dříve vyšetřovatelům řekla, že ji otec začal zneužívat, když jí bylo jedenáct let. Do sklepa ji o pár let později zavlekl poté, co ji omámil. Manželce řekl, že dívka utekla, Elisabeth donutil psát dopisy, které jeho tvrzení potvrzovaly.

Rakouské úřady chtějí proces skončit do pátku.

Z čeho je Fritzl obviněn:
Vražda: V roce 1996 zemřelo jedno z dvojčat, které mu dcera porodila. Elisabeth uvedla, že Michael začal modrat krátce po porodu. Fritzl přiznal, že jeho mrtvé tělo spálil. Za vraždu hrozí doživotí.
Zotročování: Podle prokuratury se vztahuje k letům 1984 až 2008, kdy Fritzl držel Elisabeth ve sklepě, někdy i spoutanou. V případě uznání viny mu za to hrozí až 20 let vězení.
Znásilňování: Obžaloba uvádí, že Fritzl pravidelně dceru sexuálně zneužíval mezi 30. srpnem 1984 a 30. červnem 1989. Soud ho za to může poslat na 15 let za mříže.
Krvesmilstvo: Vztahuje se na stejné období jako znásilňování. Hrozí mu trest až jeden rok.
Omezování osobní svobody: Tři děti, které mu Elisabeth zplodila, držel Fritzl protizákonně v zajetí v podzemním úkrytu. Nikdy neviděly denní světlo. Hrozí mu za to až 10 let. Další tři děti se Fritzlovi podařilo legálně adoptovat a vychovával je v bytě s manželkou.
Vyhrožování násilím: Mezi 28. srpnem 1984 a 26. dubnem 2006 Fritzl opakovaně dceři a později i jejím dětem vyhrožoval plynem a výbušninami, jestliže se pokusí utéct. Hrozí mu za až 5 let.