Stalo se tak pár dní po zastřelení právníka listu i Politkovské Stanislava Markelova a reportérky listu Anastazia Baburové na ulici v centru Moskvy .

Markelov i Baburová zemřeli na ulici za bílého dne. Právník pracoval nejen pro opoziční noviny, ale také rodinu čečenské dívky Elzy Kungajevové, kterou v roce 2000 zavraždil tehdejší plukovník ruské armády Jurij Budanov. Budanov byl z vězení minulý týden předčasně propuštěn a Markelov sliboval podat stížnost. Při incidentu byla střelena do hlavy i 25letá Baburová.

:. Stanislav Markelovfoto: ČTK/AP

Případem armádního důstojníka Budanova se zabývala i novinářka Politkovská. Tu zavraždili v říjnu 2006 v jejím moskevském bytě.

Alexandr Lebeděv, který list Novaja Gazeta vlastní s někdejším sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem a tento týden navíc koupil většinový podíl v londýnském deníku Evening Standard, řekl, že Baburovou mohli zabít i v souvislosti s jejími reportážemi o ruských neonacistech. Baburová je od roku 2003 již třetí reportér listu, který zemřel za nevyjasněných okolností.

:. Květiny na místě, kde byli Markelov s Baburovou zastřeleni. Anastazia Baburová je na pravém snímku v novinách.foto: ČTK/AP

Lebeděv pro britské Timesy uvedl, že někteří zaměstnanci listu mají ochranku už dlouho. Vyšetřují prý tak citlivé záležitosti, že nemálo materiálu vůbec kvůli obavám o bezpečnost nešlo do tisku. Miliardář si nemyslí, že se jeho noviny staly terčem širšího komplotu, jeho zaměstnanci jsou podle něj spíš oběťmi nezákonností, které ovládly Moskvu a Kremlu je to úplně jedno.

Editor Gazety Dmitrij Muratov řekl, že noviny raději přestaly uvádět jména a zkratky autorů pod články.