„Bulharsku se omlouvám, a pokud bude trvat na odstranění dílu, který se jejich země dotkl, uděláme to,“ řekl Vondra novinářům o plastice, která měla představovat v sídle Rady EU půlroční české předsednictví. Zdůraznil, že plastiku bere jako umělecké dílo a symbol svobody projevu.

Zobrazení Bulharska v podobě tureckého záchodu vyvolalo ostrý diplomatický protest Sofie.Zobrazení Bulharska v podobě tureckého záchodu vyvolalo ostrý diplomatický protest Sofie.foto: ČTK/Michal Půr

Autoři plastiky se také omluvili

Před novináře pak předstoupil tým úmělců, který plastiku vytvořil pod vedením Davida Černého. Plastika Entropa měla být od začátku podle umělců „kachna, mystifikace, která nemusela být odhalena“.

Slovensko si vysloužilo tvar uzeniny omotané páskou v maďarských barvách.Slovensko si vysloužilo tvar uzeniny omotané páskou v maďarských barvách.foto: ČTK/Tomáš Pirkl

„Je to umělecký předmět. Nechtěli jsme urazit žádný jednotlivý stát,“ řekl David Černý s tím, že peníze, které stát za plastiku zaplatil, vrátí. Omluva podle něj patří především české vládě, kterou mystifikoval ohledně podílu jiných evropských umělců.

Novináři z jednotlivých evropských zemí pak umělce trápili otázkami - proč znázornili Bulharsko jako turecký záchod, proč je v Německu motiv hákového kříže, proč tvrdili, že se na projektu podílelo 27 evropských umělců, kteří o tom ani nevěděli. Černý opakoval, že šlo od počátku o vtip a zdůraznil, že je zavádějící mluvit o jednotlivých státech, protože je důležitá komplexnost celého díla.

Jeden z novinářů Černému pogratuloval, že zvítězil a má úspěch, protože se Bruselu ještě nedostalo odhalování plastiky takové pozornosti médií. David Černý by však viděl úspěch v tom, kdyby si toho tolik lidí nevšimlo a nemluvilo se o odstranění jedné části plastiky.

ČTĚTE TAKÉ:
VIDEO: Kontroverzní plastika Entropa je umění, tvrdí Vondra
Bulhaři protestují proti české výzdobě v Bruselu, uráží je turecký záchod
Autor kontroverzní plastiky v Bruselu se vládě omluvil za mystifikaci