"Přípravy na předsednictví byly prvotřídní a ze spolupráce s předsedou české vlády Mirkem Topolánkem a dalšími politiky mám dobrý pocit, řekl Barroso v úterním rozhovoru s českými novináři.

Podle něj nejsou důležité postoje českého prezidenta Václava Klause, který je nejčastěji zdrojem pesimismu evropských politiků. Barroso řekl, že nehodlá komentováním výroků českého prezidenta ztrácet čas. Barroso dodal, že českého prezidenta respektuje, i když s ním často nesouhlasí.

"Myslím si, že to není tak relevantní. Zajímá mě podstata - jaký je přínos českého předsednictví, co uvidíme jako výsledky českého předsednictví," řekl Barroso.

Do Klause se opřel Sarkozy

Klause v úterý  nepřímo ostře kritizoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Bilancoval francouzský půlrok v čele Evropské unie a během řeči se emotivně opřel do toho, že v ČR nejsou všude vlajky EU, čímž narážel na to, že ji odmítá vyvěsit prezident na Hradě. Řekl, že EU se symboly takto nejedná.

Sarkozy se ohradil i proti Klausově chování při nedávné schůzce s evropskými poslanci. Českého prezidenta tam napadl šéf evropské strany zelených Daniel Cohn-Bendit. I jemu vadilo, že Klaus přijal delegaci EU a nevyvěsil evropskou vlajku. S Klausem si během debaty vyměnil několik ostrých slov. 

Sarkozy se paradoxně před svým projevem o Klausovi právě s Cohn-Bendittem pohádal.