"Měli jsme jednoduše nedostatek objemu pro splnění plánu našich dodávek pro Tupras," řekl Subajev. Tupras je největší rafinerií v Turecku a předním dovozcem ropy od Tatněfti. "(Tupras) je naším dlouhodobým partnerem a marže jsou zde lepší," uvedl Subajev.

Odmítl uvést, jak velké bylo snížení dodávek. Podotkl ale, že objem dodávek ropovodem Družba do České republiky se brzy vrátí na běžnou úroveň.

Ruská strana potvrdila snížení dodávek minulý čtvrtek. Dodávky ropovodem Družba už ale klesaly v předchozích dnech. Dodavatel uvedl jako příčiny technické obtíže. Bez zajímavosti není ovšem skutečnost, že ke snížení dodávek došlo v době podpisu hlavní česko-americké smlouvy o umístění radaru USA v ČR. Projekt se od počátku nelíbí ruské vládě. Navíc dodávky ropy Družbou do Maďarska nebo na Slovensko sníženy nebyly.

Česko zatím s ropnými dodávkami problém nemá. Surovina do ČR proudí také ropovodem z Ingolstadtu a země má zásoby na 95 dní.

Schéma ropovodu Družba:. Schéma ropovodu Družbafoto: Právo/ti

Do Česka se ročně dováží zhruba 7,7 miliónu tun ropy. Z toho cca 5,5 miliónu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 miliónu ropovodem IKL z terminálu v Terstu. Budování dalšího ropovodu se neplánuje, protože ropovod IKL má dostatečnou kapacitu na to, aby v případě potřeby Česko zásoboval. Jeho aktuální kapacita je deset milionů tun ropy za rok, což je o třetinu více, než je celková tuzemská roční spotřeba.