Zpravodajská služba dánské policie zásah zdůvodnila potřebou „předejít vraždě související s terorismem“. Tři zadržení jsou Dánové, zbylí dva jsou cizinci. Podle zpravodajské služby byl zásah proveden „po dlouhodobém sledování“ podezřelé skupiny.

Jméno karikaturisty, jenž se měl stát terčem vražedného útoku, zveřejněno nebylo, vydavatel listu Jyllands-Posten, který karikatury v září 2005 zveřejnil, uvedl, že šlo o Kurta Westergaarda. Jyllands Posten napsal, že 73letý karikaturista a jeho 66letá žena Gitte mají už tři měsíce policejní ochranu.

Westergaard situaci okomentoval slovy: „Samozřejmě mám strach o život, když zpravodajská služba policie říká, že někteří lidé měli konkrétní plán, jak mě zabít. Ale strach se změnil ve vztek.“

Westergaard je jedním z tuctu karikaturistů, kteří nakreslili karikatury proroka, které pobouřily muslimy na celém světě, nejen proto, že na jednom obrázku má Mohamed v turbanu bombu, ale už pro samotný fakt, že se Prorok byl zobrazen, což islám zakazuje.

Karikatury přetisklo na 60 listů na celém světě, což vedlo začátkem roku 2006 k masivním protestům muslimů, kteří útočili na dánské ambasády a kanceláře dánských firem v Indonésii, Pákistánu, Sýrii i Libanonu.