Podle dobře informovaných zdrojů se vláda pokusí pro případné vyslání dalších vojáků najít podporu v parlamentu. Ministr obrany to ale odmítl před členy opozice potvrdit. „Promiňte mi, ale nemohu probírat budoucí schvalování,“ uvedl Franz-Josef Jung.

S informací o zvýšení počtu německých vojáků v Afghánistánu z 3500 na 4500 lidí přišlo internetové vydání časopisu Der Spiegel. Vojáci by se měli přesunout na západ země. Podle časopisu má jít o snahu německé vlády odvrátit přesun německých jednotek na nebezpečný jih země, jak o to usilují především Spojené státy.

Podle zdrojů z Mnichova, kde se konference účastnil i americký ministr obrany Robert Gates a jeho ruský protějšek Segej Ivanov, chce také kancléřka Anglela Merkelová kvůli kampani do voleb v roce 2009 získat souhlas pro vyslání mise na delší dobu, než je obvyklý rok. Kancléřství uvedlo, že by chtělo získat souhlas s misí do jara 2010. Z mnichovské konference ale vyplynulo, že z vojenského hlediska je na severu země je potřena nejen ponechat stávající kontingent, ale zvýšit ho na 5000 až 6000 lidí, což je ale v Německu neprůchodné.

Německá opozice požaduje po Berlínu, aby se věnoval v Afghánistánu jen rekonstrukci země, kterou by měli vojáci zabezpečovat. Většina Němců s misí nesouhlasí, podle průzkumu otištěném v časopise Focus 84 procent obyvatel je proti vyslání vojáků na jih Německa a 63 si myslí, že mise není v zájmu Německa.