Podle státního tajemníka ministerstva životního prostředí Jaroslava Jaduše zavedení poplatků přichází v úvahu pravděpodobně koncem roku 2007. "Zatím nevím, zda bude vstupné pět nebo dvacet korun," uvedl. Připustil, že postupně by se zavedení poplatků mělo týkat také dalších chráněných oblastí na Slovensku, jako jsou Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra.

V současnosti se platí pouze v jediném z devíti národních parků. Rodina se dvěma dětmi zaplatí za vstup do Národního parku Slovenský ráj 80 až 160 korun. Tyto poplatky však zavedl region, nikoliv stát. Okolní obce se totiž starají o údržbu žebříků a řetězů ve Slovenském ráji a zisk ze vstupného využívají na údržbu těchto technických zařízení.  

Na vstupném do slovenských jeskyň získal stát za loňský rok 81 miliónů slovenských korun. "Přiznávám, že nás to inspirovalo při úvahách o zavedení vstupného do Národních parků," řekl Jaduš. Zdůraznil, že se nebude platit plošně, ale postupně na územích, která patří státu a následně také na územích, kde dojde k dohodám se soukromými vlastníky.